Hiç Gösterime Giremeyen 1994 Yapımı Fantastik Dörtlü Filmi, YouTube’a Yüklendi

Fantastik Dörtlü Roger Corman
Fantastik Dörtlü 1994 Filmi

1994 senesinde vizyona girecekken bir türlü izleyiciyle buluşamayan ilk Fantastik Dörtlü (Fantastic Four) uyarlaması olan film YouTube’a yüklendi.

Roger Corman 1994 yılında Stan Lee’nin Fantastic Four çizgi romanından uyarlama live-action filmini bitirdiğinde, film gösterime bile sokulmadan bir anda ortadan kaybolmuştu. Film hakkında tanıtım videoları olsa da filmin tam sürümü hiçbir zaman seyirciyle buluşmamıştı. Filmin gizemli bir şekilde bir anda ortadan kaybolmasının sebebi ise çok kötü olmasıydı. Uzun yıllar sonra nihayet filmin tam sürümü YouTube’a yüklendi ve izleyicileriyle buluştu.

İzlerken filmin neden bir anda ortadan kaybolduğunu ve asla vizyona sokulmadığını çok iyi anlayacaksınız. Ucuzluk pazarından alınmış gibi duran kostümler, gülünç görsel efektler ve daha pek çok komik sahneler…

Fantastik Dörtlü filminin çekilme serüveni nasıl gerçekleşti?

1983 yılında Neue Constantin firması Fantastic Four’un yayın haklarını bir şarkı için Marvel’dan aldı. Yapılan sözleşmede ise yayın hakları 10 senelikti. Bu süre tamamlandıktan sonra yayın hakları tekrar Marvel’a geçecekti. Yıl 1992 olmuş fakat şirket ellerindeki bu yayın hakkıyla ilgili hiçbir şeyi hayata geçirememişti. Nihayet şirket bir film yapma kararı aldı ve bunu çabucak tamamlamalıydı. Bu işi hem ucuz hem de hızlıca yapabilecek tek kişi vardı, o kişi de Roger Corman’dı.

Tabii, Corman böyle bir filmi çekebilmek için gerekenleri dile getirmiş olsa da tüm bunlar için zaman yetersizdi. Bu yüzden Corman’ın Fantastic Four filmi tam bir rezalet oldu. Ancak bundan sonra gelen diğer Fantastik Dörtlü (Fantastic Four) filmleri de hiç bir zaman çok kaliteli filmler olmadı.